ראשי > מחשבים > אינטרנטכנס ההאקרים

Y2Hack4. מקצועי 
 
 

Y2hacK4: כך פורצים לשידור

 

קשה לבוא בטענות כלפי מארגני Y2hacK4 על ההצהרות האידיאולוגיות והשימוש בגימיקים. עם רומנטיקה קשה לקנות פיצות ולעניין את התקשורת. כאשר מסירים את המעטה האידיאולוגי הדמיוני, מתקבל כנס מקצועי שראוי שימוסד
גל מור

 

מוזיקת האמביינט והטראנס שבקעה מעמדת הדי ג'יי הייתה החוט המקשר היחיד בין Y2hacK4, כנס ההאקרים שהתקיים אתמול במועדון ה-TLV בנמל תל אביב, לבין המראות הרגילים במוסד התל אביבי המפורסם. בשירותי המקום לא נצפתה פעילות חשודה, והמנקים היו נותרים חסרי תעסוקה, אלמלא שיירי הפיצות שנדבקו לרצפה.

 

על המסך הגדול רצו שורות קוד, שהוקרנו ממחשבי המשתמשים שהשתתפו באתגר Capture the Flag (תפוס את הדגל), במסגרתו הם ניסו לפרוץ לשרת של הקבוצה המתחרה. בלט לעין גילם הצעיר והשימוש של רבים מהם ב-Windows, מערכת ההפעלה שמומחי המחשבים אוהבים לשנוא. יכול להיות שהם שומרים את לינוקס לאירועים מיוחדים, אך אם הם בוחרים גייטס, לא נופתע אם ההגמוניה של רדמונד תגלוש גם לעשור הבא.

 

כללי התחרות אסרו על שימוש בהתקפות שנחשבות בלתי לגיטימיות כמו הצפת היריב במידע זבלי (DoS) או שימוש בסקריפטים. מארגני הכנס הצהירו כי הם
מודעה  
 
מגנים ונדליזם וספאם, וירוסים והתקפות Denial Of Service, ותומכים בהאקינג כאל פעילות לגיטימית שמטרתה ליצור עולם נכון, מאובטח ופתוח יותר. באותה נשימה הם ציינו בהודעות לעיתונות כי דו"ח של חברת סימנטק דירג את ישראל במקום השני במספר התקפות האינטרנט היוצאות משטחה במחצית הראשונה של 2003. חלק ניכר מההתקפות האלה מבוסס על אותן שיטות פרימיטיביות אך אפקטיביות.

 

כפל לשון

 

הדיבור הכפול הזה התאפיין גם באפשרות שניתנה למשתתפים להירשם באמצעות כינוי ולא שם מלא, האיסור על כניסת צוותי צילום ועיתונות לשטח הכנס (החל מהשעה 17:00!, על פי הערה שנוספה לאתר הכנס), "תא וידויים" שאיפשר להאקרים להתוודות על חטאיהם והמשחק המסורתי "זהה את הסמוי" (spot the fed), במסגרתו מי שמזהה שוטר קורא לו לבימת האירוע כדי לקבל חולצה המזהה אותו כ"סמוי".

 

למען האמת, אם מישהו ממצבת כוח האדם המצומצמת של מפלג עבירות מחשב במשטרה הגיע לכנס, סביר להניח שמטרת הביקור הייתה לצרכי השכלה והאזנה להרצאות המעניינות בכנס, שרובן ככולן הועברו על ידי אנשי מקצוע, המועסקים על ידי חברות ישראליות.

 

אחד ממשתתפי הכנס הסביר לחדשות ערוץ 2 כי בתקשורת נוטים לשבש את משמעות המושג "האקר", שפירושו בעברית עממית "קומבינטור", והרי כל הישראלים הם כאלה. האקרים אוהבים לראות את עצמם כמכורים למיחשוב, חוקרי מערכות השואפים לגלות את החורים שבתוכן על מנת שיתוקנו (בעלי "כובעים לבנים"). בניגוד לקראקרים (Crackers), חובשי "כובעים שחורים", שכל מטרתם היא לפרוץ למטרות וונדליזם ורווח כלכלי. בהקשר זה מומלץ לקרוא את מאמרו הארוך אך הממצה של ד"ר יעקב הכט, שנכתב לקראת הכנס.

 

מציאות מורכבת

 

המציאות, כמובן, מורכבת יותר וגם גיבורי תרבות ההאקרים כמו קווין מיטניק הסתבכו בעבירות לחלוטין לא אידיאולוגיות. האקרים נהנים לא פעם מהיחס הדו ערכי הזה כלפיהם, שיוצר להם הילה בנוסח בוני וקלייד.

 

אפשר להמשיל את ההאקרים למוסכניקים. אלה וגם אלה יודעים מה מתרחש באמת מתחת למכסה, ונהנים מכך שרוב הציבור בור לחלוטין ביחס לנושא. מיעוטם מנצלים את הידע שברשותם לצורך הונאות, חלקם "מעגלים פינות" פה ושם, אך ספק גדול אם מבוקשים כבדים הראו את פניהם אתמול בכנס.

 

להבדיל ממוסכניקים, ההאקרים מנסחים את הקודקס הטכנולוגי-תרבותי שמשמשת בסיס לעידן הדיגיטלי. העוצמה שמרוכזת בידיהם היא גדולה, על אף שרובם פועלים פשוטים בתעשייה המובלת על ידי תאגידי האקרים כמו מיקרוסופט, אורקל ואחרות.

 

התרפקות על ימי הסייבר-פאנק

 

למארגני הכנס היה עניין מובהק להתרפק על שרידי התהילה מימי הסייבר-פאנק והחלוצים שבנו את האינטרנט. כנסי האקרים כמו Defcon ("כובעים לבנים") הפכו מזמן למפגשים של תעשיית אבטחת המידע והתפישות הליברליות של הטכנו-היפים בשנות ה-80 מעולם לא קנו אחיזה בישראל. במסגרת מסלול ההתבגרות המקובל כאן, ילדוני הסקריפט הפטריוטים הופכים למתכנתים צעירים, שמתגלגלים לשרת בתפקידים רגישים בצבא ומשתחררים לזרועות חברות ההיי טק אשר שמחות לקלוט אותן.

 

הנערים הצנומים לרוב (נמסר לנו כי בניגוד לכנס הקודם, בו השתתפו רק כשלוש בנות, בכנס הנוכחי נרשם אחוז גבוה בהרבה של בנות, אך קשה היה להבחין בהן בקהל) שהשתתפו בכנס יגויסו בעוד כמה שנים ל-8200 וליחידות סודיות אחרות, ולאחר מכן יבקשו להצטרף לתעשייה עם משרות ששכר נאה לצידן. אך התקשורת אוהבת את התפישה הרומנטית-עבריינית של ההאקרים ובמדינה בה עבריינים הופכים לגיבורי תרבות, זה בוודאי לא יכול להזיק. אחרי הכל, כך פורצים לשידור בערוץ 2.

 

מחסות תאגידית אחת לאחרת

 

הכנס היה אמור להיערך במקור במסגרת שבוע אורקל ותחת החסות של תאגיד התוכנה, אך בשל חוסר הסכמה בין הצדדים נמסר לנו כי "האירוע הפך להיות מבוסס יותר על התנדבות וחסויות מגופים המזוהים עם קהל היעד ונושאי ההאקינג, ופחות תלויה בתאגידים. אפשר היה לקבל את זה אלמלא התנוסס שמה של "בזקכל", חברת הבת של, בין נותני החסות לכנס.

 

אך קשה לבוא בטענות כלפי מארגני Y2hacK4 על ההצהרות האידיאולוגיות והשימוש בגימיקים. עם רומנטיקה קשה לקנות פיצות ולארגן אירוע מקצועי לעילא, הכולל מרצים והרצאות מעניינות, ולעורר את עניין התקשורת. כאשר מסירים את המעטה האידיאולוגי הדמיוני, מתקבל כנס מקצועי שראוי למסדו, ולקבל תמיכה יותר רצינית מחברות אבטחת מידע נוספות בתעשייה המקומית, שנחשבת מובילה גם בעולם.

 

באשר להרצאות, אלה נועדו ברובן לקהל מקצועי, והודגמו בהן שיטות פריצה והתגוננות במערכות סלולר, Wi-Fi ו-BlueTooth. זיו ניצן הסביר על החשיבות השימוש בהנדסה חברתית, שיטה באמצעותה האקרים משתמשים בשיטות לחלוטין לא טכנולוגיות כדי להשיג מידע, והצר על כך שמומחים הבקיאים בטכנולוגיה לעתים כושלים בתקשורת אנושית בסיסית.

 

אגב, ההאקרים שניצחו בתחרויות שהוזכרו בתחילת הכתבה הם STeRoiD, Wakaki ו-BiraBoy, והם זכו גם בקורס האקינג וערכת תוכנות מחברת mile2 וערכת eToker של אלדין. אם יתמידו במשחקים הם יזכו גם במשרה הנחשקת בעוד כמה שנים.

 

(17.11.04, 18:07)

 

שלח תגובהתגובה לכתבה    פורמט להדפסההדפס כתבה    שלח ב-emailשלח כתבה לחבר   

עוד בערוץעטיפת הספרלמה מערכות לניהול זכויות יוצרים פשוט לא עובדות תמונות מפלוג'ה

 
} ]

אודות האתר | כתבו אלינו | עזרה | מדיניות פרטיות | תנאי שימוש | אתרי הקבוצה

Site Developed by  as17
 כל הזכויות שמורות לידיעות אינטרנט ©